tırnak yemek nasıl bırakılır

tırnak yemek nasıl bırakılır

Tırnak yeme çocukluk çağında en sık görülen sorunlardan biridir. Bu durum karşısında paniğe kapılan anne-babalar, çocuklarına tırnak yeme alışkanlığını bırakmaları için her yolu denediler. Tırnak yemeye başlayan çocuklarda bu alışkanlığın neden geliştiğini sizler için inceledik. Tırnak yeme alışkanlığının önlenmesi

Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır ?

Tırnak yeme alışkanlığı, toplumdaki hemen hemen herkesin, büyüklüğü ne olursa olsun, kendi ortamında veya çevresinde, özellikle 3-4 yaş grubunda sorunlarla karşılaşacağı bir sorundur. Tırnak yemek, biz yetişkinler bile genellikle stresten kaynaklanan bir alışkanlık geliştirebiliriz. Test baskısı, ayrılık kaygısı ve yetişkin şiddeti nedeniyle, el ağza ulaştığında tırnak yeme meydana gelir ve bu durum kişi dış görünüş açısından sağlıklı olsa dahi sağlığa çok zararlıdır ve görünüm bozukluklarına neden olabilir. Tırnak yeme alışkanlığı yetişkinlik ve çocukluk döneminde ortaya çıkar ve kızlarda erkeklere göre daha sık görülür. Peki neden tırnak yeme alışkanlığı kişiden kişiye değişiyor? Çocuklar tırnaklarını nasıl ısırmalı? Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Tırnak yemeyi etkili bir şekilde çöz

Tırnak Yemek

Tırnak yeme alışkanlığı, çocukluk çağının bir parçası olduğu için yetişkinliğe göre daha zor ve geç bir dönemde çözülebilen bir davranış bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Anne veya babalar evdeyken çocuklarını tırnaklarını yerken bulduklarında, bunu önlemek için ellerine dokunabilirler. Ancak bu davranış, sorunu çözmek yerine dikkat çekmek için ellerini daha çok ağzına götürmesine neden olabilir. Bir çocuk tırnaklarını ısırdığında öncelikle altta yatan psikolojik sorunu çözmesi gerekir. Test baskısı altındaki çocuklar, basınç nedeniyle sıklıkla ellerini ağızlarına götürebilirler. Bunun için en mantıklı yaklaşım sınav baskısı sorununu ortadan kaldırmaktır.

OKUL DÖNEMİNDE TIRNAK YEME SORUNU

Okul çağındaki bir çocuğun sınıf arkadaşları arasında tırnak yemesi varsa onları rol model olarak kullanabilir ve bir süre sonra o da tırnak yemeye başlar. Bir olay çocuğun tırnaklarını yemesine neden olabilir. Örneğin boşanma, ilgisizlik, kardeş kıskançlığı, yaşlılıkta sınav baskısı gibi etkenler tırnak yemeyi tetikleyebilir.

TIRNAK YEMEYE İTEN SEBEPLER

Tırnak yemek, değiştirilmesi gereken kötü alışkanlıklardan biridir ve insan sağlığını riske atmaktadır. Bu nedenle tırnak yiyen kişilerin bir an önce bu alışkanlığı bırakmaları gerekmektedir. Peki tırnaklar neden yenir? İşte tırnak yemeyi kanıtlamak için yapılan araştırmaların nedenleri…

 

 1. Araştırmalar, insanların stres veya baskı altında tırnaklarını yeme eğiliminde olduklarını, çünkü bu onların psikolojik olarak rahatlama çabalarını yansıttığını göstermiştir.
 2. Başka bir araştırma, bu kişinin tırnak yeme alışkanlığının geçmişteki bazı olaylardan dolayı tırnak yemeye başlama alışkanlığı olabileceğini gösterdi.
 3. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler üzerinde yapılan uzman araştırmaları, ailelerinde en az bir kişinin bu alışkanlığa sahip olduğunu göstermektedir.
 4. Tırnak yeme stres, kaygı ve kaygı zamanlarında daha sık görülür.

Bu yazıya uygun ürünler

 • Zoom Nails Parlatıcı – nail polish

  14.95

  25% Off

 • Zoom Nails Growth – Uzatıcı Etkili Tırnak Bakım Jeli

  39.95

  33% Off

 • Cilt Lekesi Giderici ve Nemlendirici Krem

  32.95

 • Sıvı Sabun Lavanta Tazeliği

  32.95

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR ?

 • Çocuk elini ağzına götürdüğünde sözlü olarak uyarmak yerine dikkatini başka bir yere yönlendirmek için başka bir yere yönlendirilebilir.
 • Tırnaklarınıza gül yağı sürün ve kurumasını bekleyin. Bilmeden tırnaklarını ağzına soktuğunda, yaklaşan acılık nedeniyle ısırmayı bırakacaktır.
 • Tırnak yeme davranışında farkındalık yaratmaya yönelik ifadeler içerebilir.
 • Herhangi bir sorunu olduğunda kendinden emin olmalı ve kalbini ailesine rahat bir şekilde açmalıdır.
 • Tırnak ısırmasını önlemek için üretilen ojeleri kullanabilirsiniz.
 • Bu kulağa ilginç gelebilir, ancak tırnak bölgesine yara bandı koymayı ve ellerinizi ağzınıza yaklaştırmayı engelleyebilir.
 • Bir kapta acı bir kabağı ezdikten sonra suyunu çıkarın ve bu su ile çocuğunuzun tırnaklarına dokunmasını sağlayın.Daha fazlası için bizi Instagram ‘dan takip etmeyi unutmayınız.
tırnak yemek nasıl bırakılır

About the author : tirnaksepeti

Leave A Comment

Related posts

Popular products

Product categories