tırnak mantarı nasıl geçer

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Sağlık ve güzellik nedenleriyle, yaygın tırnak mantarı bir sıkıntıdır. Tırnak mantarı tek bir tırnağa veya birden fazla tırnağa yayılarak tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına veya tırnağın kenarlarında yontulmaya neden olabilir. Bu yazımızda tırnak mantarı ve tedavi yöntemleri ile ilgili şüphelerinizi özetledik.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı, tırnak ucunun altında sarı veya beyaz lekelerle başlayan yaygın bir hastalıktır. Hafif vakalarda tırnak mantarı insanları rahatsız etmeyebilir ve tedavi gerektirmeyebilir. Ancak bazı durumlarda tırnak mantarı tırnak ağrısına ve kalınlaşmasına neden olabilir. Tırnak mantarına onikomikoz veya onikomikoz da denir.

Tırnak mantarının belirtileri nelerdir?

Tırnaklarda görülen tırnak mantarı;

 • kalınlaşmış doku
 • Beyaz-sarı veya kahverengi renk değişikliği
 • Kırılgan veya düzensiz yapı şekil bozukluğu
 • hafif koku

Belirtileri ortaya çıkar

Tırnak mantarı nedeniyle ne zaman doktora görünmeli?

Kendi tırnak mantarı tedaviniz etkili değilse, tırnaklarınız yavaş yavaş renk değiştirir, kalınlaşır veya deforme olursa bir doktora görünebilirsiniz. Şeker hastalığınız varsa ve tırnak mantarınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Tırnak mantarı neden olur?

Mantar tırnak enfeksiyonlarına mantar adı verilen çeşitli organizmalar neden olur. Ayrıca mayalar ve küfler de tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir. Mantar tırnak enfeksiyonları her yaşta insanda görülebilmesine rağmen yaşlılarda daha sık görülür. Tırnak yaşlandıkça kırılgan ve kuru bir doku haline gelir. Kuru doku, tırnakların çatlamasına neden olabilir ve mantarlar bu çatlaklara daha kolay girip yerleşebilir. Tırnak mantarının yaşlılıkta daha sık görülmesinin bir diğer nedeni de ayaklardaki kan dolaşımının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkenlerdir. Mantar ayak tırnağı enfeksiyonları bazen ayaklarda başlar ve tırnaklara yayılır. Diğer insanlardan enfeksiyon çok nadirdir.

Tırnak mantarı geliştirme risk faktörleri nelerdir?

 • İleri yaş (yukarıdaki nedenlerden dolayı mantara daha uzun süre maruz kalma ve daha yavaş tırnak büyümesi)
 • Yüzme havuzları, spor salonları ve duşlar gibi ıslak halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümek
 • Küçük cilt veya tırnak hasarı veya sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları varsa
 • Şeker hastalığınız, dolaşım sorunlarınız veya zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa

Bu yazıya uygun ürünler

 • Zoom Nails Parlatıcı – nail polish

  14.95

  25% Off

 • Zoom Nails Growth – Uzatıcı Etkili Tırnak Bakım Jeli

  39.95

  33% Off

 • Cilt Lekesi Giderici ve Nemlendirici Krem

  32.95

 • Sıvı Sabun Lavanta Tazeliği

  32.95

Tırnak mantarının komplikasyonu var mıdır?

Şiddetli tırnak mantarı vakaları ağrıya neden olabilir ve kalıcı tırnak hasarına neden olabilir. İlaçlar, diyabet veya diğer hastalıklar nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılanması, ayaklardan başka yerlere yayılabilen diğer ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Kontrolsüz diyabetik hastalarda ayakların kan dolaşımı ve sinir ağı etkilenebilir. Bakteriyel cilt enfeksiyonları riski de daha yüksektir. Bu nedenle, bu hastalarda mantar tırnak enfeksiyonları da dahil olmak üzere ayaklardaki küçük yaralanmalar daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Şeker hastalığınız varsa ve tırnak mantarı hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

Tırnak mantarı önlenebilir mi?

Ellerinizi ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın: Enfekte tırnaklara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Yıkadıktan sonra tırnakları nemlendirin. Düz manikür: Tırnakları bitirdikten sonra kenarları törpü ile düzeltin ve kalınlaşan yerleri inceltin. Her kullanımdan sonra törpüyü sterilize etmek için tırnak makası kullanın. Ayakların terlemesini önleyin: Ter emici çorap giyin veya mümkünse çorap değiştirmek için yedek çorap getirin. Nefes alabilen malzemelerden yapılmış ayakkabılar seçin. Ortak alanlara dikkat edin: havuz alanında ve soyunma odalarında terlik giyin. Her müşteri için sterilize edilmiş tırnak aletleri kullanan bir tırnak salonu seçin. Kullandığınız ürünlere dikkat edin: oje, oje ve takma tırnak kullanmaktan kaçının.

Tırnak mantarına ne iyi gelir? Tırnak mantarı nasıl geçer ?

En yaygın ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için kullanılabilecek bazı uygulamalar vardır: Reçetesiz satılan mantar önleyici oje ve merhemleri deneyebilirsiniz: Tırnaklarınızın yüzeyinde beyaz lekeler fark ederseniz; törpüleyin, tırnaklarınızı suya batırın, kurulayın ve merhem veya losyon sürün. Düzeltme ve ince tırnaklar: Bu uygulama tırnaklardaki baskıyı azaltarak ağrının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca mantar önleyici ilaç kullanmadan önce bunu yaparsanız ilaç tırnağın derin katmanlarına ulaşabilir. Düzenli ayak bakımı: Ayaklarınızın kan akışı zayıfsa ve tırnaklarınızı kesemiyorsanız, tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek için lütfen bir ayak hastalıkları uzmanına gidin.

Bizim Instagram ‘dan takip etmeyi de unutmayınız

tırnak mantarı nasıl geçer

About the author : tirnaksepeti

Leave A Comment

Related posts

Popular products

Product categories